Ashtanga Vinyasa Joga to dynamiczna forma jogi, pełna gracji i lekkości.
Praktykę wykonujemy w rytm naszego oddechu, który prowadzi ciało przez stałą sekwencję pozycji (asan). Kolejność asan jest zawsze taka sama, a ułożona jest tak aby, wcześniejsza pozycja przygotowywała ciało do kolejnej asany. Pozycji uczymy się stopniowo, dając ciału czas na przyzwyczajenie się i integrację niekiedy nowych dla niego ruchów, skupiając się na głębokim oddechu i świadomym ruchu. W ten sposób jesteśmy w stanie zaobserwować subtelne zmiany; ciało stopniowo nabiera siły, a umysł staje się spokojniejszy.
Tradycyjnie praktykuje się 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem pełni i nowiu, oraz pierwszych dni cyklu menstruacyjnego u kobiet. Metodą praktyki jest styl Mysore, który jest zindywidualizowaną praktyką w grupie. Nazwa pochodzi od Indyjskiego miasta Mysore, w którym uczy się Ashtangi w ten tradycyjny sposób. Na zajęciach Mysore, sekwencji uczy się stopniowo, podchodząc do każdego ucznia indywidualnie.
Praktyka Ashtangi oparta jest na 3 elementach (Tristhana): oddechu, asanach, drishti.
Oddech
W trakcie praktyki oddychamy przez nos, a wdech i wydech są spokojne i tej samej długości. Oddech płynie swobodnie, bez przerw i ma wyraźnie słyszalny dźwięk przypominający szum fal, powstający w dole gardła. Długi i głęboki oddech aktywuje wewnętrzny ogień, który pomaga pozbyć się toksyn z naszego ciała. Kolejnym istotnym elementem oddechu są bandhy (mula i uddyinana bandha), które nadają ciału lekkości i siły.
Asany
Asany (pozycje) rozluźniają ciało i nadają mu elastyczności, siły i stabilności. Praktykowane stopniowo i pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, w połączeniu z odpowiednim oddechem stają się wspaniałym narzędziem do pracy z ciałem i umysłem.
Drishti
Punkty skupienia naszego wzroku, czyli konkretne miejsca, w które patrzymy wykonując asany. Pomagają wyciszyć umysł , zwiększyć uważność i skierować ją do wewnątrz.